GLA-ს და TH Wildau -ს თანამშრომლობით კავკასიის უნივერსიტეტში ლოგისტიკის რეგიონალური საგანმანათლებლო ჰაბი შეიქმნება
15-19 მარტს, GLA-ს და კავკასიის უნივერსიტეტის დელეგაცია საქმიანი ვიზიტით გერმანიაში, ვილდაუს გამოყენებითი მეცნიერებების ტექნიკურ უნივერსიტეტში (TH Wildau) იმყოფებოდა. ვიზიტის ფარგლებში ჩატარდა შეხვედრა TH Wildau-ს პრეზიდენტთან პროფესორ ულრიკე ტიპესთან და გერმანელ აკადემიურ პერსონალთან, რომელიც აქტიურად იქნება ჩართული საქართველოში კავკასიის უნივერსიტეტის და TH Wildau-ს ციფრული ლოგისტიკის მენეჯმენტის ერთობლივ სამაგისტრო პროგრამის განხორციელებაში.
ვიზიტის ფარგლებში ასევე განხორციელდა შეხვედრა TH Wildau-ს პარტნიორ კომპანიაში- eCom Logistik, რომელიც წარმოადგენს ევროპის მასშტაბით ერთერთ უმსხვილეს ლოგისტიკურ კომპანიას საოფისე მოწყობილობების და საკანცელარიო საქონლის ვაჭრობაში. შეხვედრის დროს მხარეებმა განიხილეს ქართველი სტუდენტების პრაქტიკის განხორციელების საკითხი eCom Logistik-ში და მათი აქტიური ჩართულობა სწავლის პროცესში.
2022 წლის სექტემბერში კავკასიის უნივერსიტეტი და TH Wildau იწყებს ციფრული ლოგისტიკის მენეჯმენტის ერთობლივ სამაგისტრო პროგრამას. პროგრამა ხორციელდება გერმანიის აკადემიური გაცვლის სამსახურის (DAAD) მხარდაჭერით და საქართველოს ლოგისტიკის ასოციაციასთან (GLA) აქტიური თანამშრომლობით. ინგლისურენოვანი სამაგისტრო პროგრამა ლოგისიკაში პირველია კავკასიის რეგიონში. იგი შემუშავებული იქნა გერმანელი სპეციალისტების მიერ და სრულად პასუხობს ადგილობრივ და საერთაშორისო ბაზრის მოთხოვნებს. პროგრამის მულტიდისციპლინური სასწავლო გეგმა თეორიული და პრაქტიკული ელემენტებით ლოგისტიკაში, მენეჯმენტსა და საინფრმაციო ტექნოლოგიებში აძლევს სტუდენტებს უნიკალურ შანს მიიღონ მაღალი დონის განათლება ლოგისტიკასა და მიწოდების ჯაჭვის მენეჯმენტში.
გარდა აკადემიური სწავლებისა GLA-ს და TH Wildau-ს აქტიური თანამშრომლობით დაგეგმილია კავკასიაში ლოგისტიკის ლაბორატორიის და კვლევითი-სასწავლო ცენტრის შექმნა, რომელიც განახორციელებს როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო კვლევით პროექტებს ლოგისტიკაში, მიწოდების ჯაჭვების მართვასა და ლოგისტიკის ციფრულ ტექნოლოგიებში. აღნიშნული ცენტრი დაეხმარება ადგილობრივ რეგიონალურ კომპანიებს მათი ლოგისტიკური პროცესების გაუმჯობესებასა და ახალი ტექნოლოგიების დანერგვაში. ის ასევე გადაამზადებს კომპანიების მენეჯერებს და ტრენერებს ლოგისტიკისა და მიწოდების ჯაჭვის მართვის სხვადასხვა დისციპლინებში.

In cooperation with GLA and TH Wildau a regional logistics educational hub will be established at the Caucasus University
On 15-19 March, a delegation of the Georgian Logistics Association (GLA) and Caucasus University (CU) has visited the Technical University of Applied Sciences Wildau in Germany. During the visit the meetings with the President of TH Wildau Prof. Dr. Ulrike Tippe and academic personal, which will be actively involved in the implementation of the joint master’s program in Digital Logistics Management in Georgia, have been carried out. During the visit the meeting with the TH Wildau partner- eCom Logistik- one of the largest European logistics companies in the sphere of office equipment and stationery distribution has been also conducted. During the meeting the parties have discussed the cooperation in the implementation of internships of the Georgian students at eCom Logistik and their active involvement in the study process.
In September 2022, in cooperation with the Georgian Logistics Association the Caucasus University and TH Wildau start the joint master’s program in Digital Logistics Management (DLM). The program is supported by the German Academic Exchange Service (DAAD). DLM is the first English-speaking international program in the Caucasus region, which is developed by German specialists, tailored to the requirements of the local and international markets. Multidisciplinary curriculum with theoretical and practical elements covering business, logistics, management and information technology subjects gives students a unique opportunity to receive a high-level education in logistics and supply chain management.
Besides academic program, GLA and TH Wildau intend to develop modern logistics laboratory and research-educational Centre at the Caucasus University. The centre will implement the research projects at local as well as international level in logistics, supply chain management and digital technologies. The centre will also support local and regional companies in the optimization of their logistics processes and adoption of new technologies. It will also train company managers and trainers in the various disciplines of logistics and supply chain management.